FC BARCELONA TÜRKİYE TARİHÇE Cuma, 19. Ekim 2018
Tarihçe

FC Barcelona Tarihi

 

 

29 Kasım 1899 yılında Hans Gamper, kendi gibi futbol oynayan 11 arkadaşıyla birlikte Futbol Club Barcelona’yı kurmuştur.

Kendisi gelecekte bu kadar başarılı olacak bir takım kurduğunu asla hayal edemezdi.FC Barcelona kurulu olduğu 100 yılı aşkın sürede bir spor kulübünden fazlası olduğunu gösterdi ve bu sürede her alanda büyüdü.Bu da “bir kulüpten daha fazlası” sloganına dönüştü.

Barcelona Dünyadaki milyonlarca insanın kendisiyle özdeşleşmesini sağladı.Sadece sportif anlamda değil , toplumsal , politik ve kültürel anlamda da bunu sağladı.FC Barcelona, Katalan insanlar için istedikleri özgürlüğü temsil etmeye başlamıştı.İspanya’da Barcelona demokratik bir kulüp olarak görülür.Barcelona çocuklar için yaptığı Unicef anlaşması gibi çeşitli nedenlerle ilgili duyulan bir kulüptür.

 

 

100 yılı aşkın sürede Barcelona’da güzellikler ve acılar yaşandı.Parlak dönemler , başarısız dönemler , şanlı galibiyetler , yenilgiler.İşte bütün bu özel şeyler sayesinde Barcelona, Dünyada benzersiz olduğu düşünülen bir kulüp kişiliğe sahip olmuştur.

100 yılı aşkın sürede doğal olarak farklı toplumsal ve sportif dönemler yaşandı.İlk yıllar olan 1899-1922 yılında , Les Corts stadyum inşası ile Barcelona , Barcelona’da bulunan diğer kulüplerden ayırt edilmesi gereken kulüp oldu ve şehirle özdeşleşti.Kısa sürede Katalonya’da liderliğe yükseldi.Aynı zamanda Katalonya’da gittikçe büyüyen hislerle birlikte ulusal kimliğe benzemeye başlamıştır.

1922 yılından 1957 yılında kadar yani Les Cort’dan 1957 yılına kadar kulüp bazı dönemlerden geçti.Üye sayısı ilk başlarda 10.000’e ulaştı.Futbol gelişip , kulüp profesyonel olmaya başlarken ,bu döneme Alcantara ve Samitier damgasını vurmuştur.Ancak kulüp, İspanya iç savaşı ve sonrasında gelen maddi zorluklar ve “Spor ve Vatandaşlık” sloganının yayılımcısı olan Başkan Josep Sunyol’un 1936’da ki suikastininde içinde bulunduğu siyasal sıkıntılar yüzünden bazı zorluklar yaşadı.Ancak kulüp bu durumdan kurtulmayı başardı ve toplumsal ve sportif anlamda Camp Nou’da cisimleşti.Ve Ladislau Kubala’nın gelişiyle çıkışa geçti.

 

 

1957 – 1974 dönemlerinde yani Camp Nou’un inşasından 75.yıla kadar olan dönem.Barcelona vasat sonuçlar alıyordu ancak varlık olarak güçleniyordu.Yavaş ama sabit olarak artan üyelikle.Barcelona’nın “bir kulüpten daha fazlası” olduğu sözü dönemin başkanı Nercis de Carreras tarafından ilan ediliyordu.Başkan Agusti Montal, Barcelona'ya kulübün tarihini değiştirecek bir oyuncu getirdi , Johan Cruyff.

7.yıl dönümünden Avrupa şampiyonluğuna yani 1974-1992 dönemi.Kulüp futbol kulüplerinin demokrasiye dönüşümünü gördü.Josep Nunez’in uzun sürecek olan başkanlığında ki gelişmeler; Camp Nou’un genişletilmesi , 1982 Dünya kupası ev sahipliği ,Basel kupası, 1979’da ki Kupa Galipleri Kupası.Bu başarılar sadece sportif anlamda değildi.Aynı zamanda toplumsal anlamda Avrupa, Barcelona’nın çıkışını, Barcelona ve Katalan bayraklarını görüyordu.Cruyff’un teknik direktör olarak kulübe dönmesi ve “Rüya Takım” (1990-1994) olarak anılan takımı yaratması , Wembley’de 1992 yılında Koeman’ın attığı şık golle Avrupa şampiyonu olması bu dönemin olayları arasındadır.

 

 

Wembley’den Paris’e olan dönem, yani 1992-2006 yılları arasında Nunez’in uzun süren başkanlığının sonuna gelinmiş , 2003 yılında Laporta görevi Joan Gaspart’tan almıştır.Laporta toplumsal anlamda genişlemeye baktı.Ulaşılan üye sayısı 150.000.Bunun yanında saha da ki şampiyonluk ve şampiyonlar ligi başarıları kazanıldı.Dünyada çok az kulüp bu kadar başarıyı kazandı.Kıtalar arası kupa , Barcelona müzesinde olmayan tek kupadır.Barcelona ,Avrupa’da Kupa galipleri kupasını 4 kere kazanarak bu kupayı en çok kazanan takımdır.

 

Ayrıca kulüp 1958,1960 ve 1966 yılında UEFA kupası gibi bilinen Fairs kup’ı 3 kere alma başarısını göstermiştir.Barcelona İspanya kupasını 24 kere alarak bu kupayı en çok alan takımdır.18 kere de İspanya ligini kazanmıştır.Özellikle 90’larda bu kupayı 6 kere almıştır.2000’lerde ise 2 kere kazanmıştır.Toplamda 18 kere de bu kupayı kazanmıştır.

 

 

 


 

ANKET

Bu yıl La Liga'nın şampiyonu kim olacak?
 

MANŞETLER

13 Şubat 2011 Manşetleri

İKİ YÜZLEŞME SPORTİNG 1 - 1BARÇA FİFA VİRÜSÜ, DEĞİŞİKLİKLER VE... Devamını oku...

LA LIGA PANORAMA


Gol Krallığı
31
Messi (Barcelona)
29
C.Ronaldo (Real Madrid)
18 D. Villa (Barcelona)
18
Rossi (Villarreal)
17
Aguero (Atletico Madrid)
redcard
Ceza Tahtası

Lopo (Deportivo)
Fritzler (Hercules)
Jakobsen (Almeria)
Carvalho (R. Madrid)

Haftanın Takımı

Real Sociedad
user
Haftanın Oyuncusu

Lafita (Zaragoza)
hafta
Bu Hafta

6 Evsahibi

1 Beraberlik

3 Deplasman

03.05.2011

MAÇIN ADAMI (Forum)Leo Messi

Sınırları olmayan Ballon D'Or galibi...

La Liganın 22. haftasında oynanan FC Barcelona - Atletico Madrid maçında hat-trick yapıp Real Madrid'in 50 yıllık rekorunun kırılmasında büyük katkıda bulunan Leo maçın adamı seçilmiştir.