FC BARCELONA TÜRKİYE HABERLER Pique FİFA.com röportajı Cuma, 16. Kasım 2018
Pique FİFA.com röportajı
Pazartesi, 24 Ocak 2011 20:59

FİFA 2010 Dünya’nın en iyi ilk 11’ine seçildikten sonra ne hissettin?

Pique:Çok mutlu oldum.Futbolda her şeyin çok çabuk olduğunu biliyorum,bundan dolayı ne kadar şanslı olduğumun farkındayım.Her anımdan eğlenmek istiyorum.

Dünyanın en iyi 11’indeki 6 Barça’dan senin de dahil olduğun 5’i Barça alt yapısının ürünü.

Gerçekten bunların 5’inin alt yapıdan gelmesi çok önemli çünkü bu,alt yapıda yetişen oyuncuların şimdi ödüllendirildiğini gösterir.Ayrıca Barcelona bu oyuncular için hiçbir bedel ödemedi. Onlar şu anda dünyanın en iyi oyuncuları arasındalar.

Sence La Masia’nın gizli formülü ne ?

Her şeyden önemlisi,onların üzerinden durduğu futbol standartları topla ilgilenmek,risk almamak,topu elden çıkarmamak,doğru pas tercihi ve mükemmel kontrol.Kişisel düzeyde en önemli etmenin futbol olmadığını size öğretir.Ayrıca dürüst olmak zorundasınız,çok çalışmak ve sahada iyi bir dost olmalısınız.

Sence A takımda alt yapıdan oyuncuların olması kulübün son zamanlardaki başarısındaki en önemli öğe mi?

Kesinlikle.Çünkü biz birimizi içerde de dışarıda da iyi tanıyoruz.Soyunma odasındaki güzel atmosfer bunların direk sonucu.

Barcelona’ya geri dönüş yaparak kariyerinde olağandışı bir adım attın.Sence işler neden şu an da Barça’da olduğu gibi Manchester United’da iyi gitmedi?

United’a transfer olduğumda henüz 17 yaşındaydım.Rooney,Ferdinand gibi oyuncularla A takım antrenmanları sayesinde orada çok ilerledim.Bence çok gençtim ayrıca Ferguson’un elinde Rio ve Vidic gibi dünyanın en iyi merkez defansları oradaydı.Ama gerçekten iyi tecrübe idi.Halen eski hocam ve takım arkadaşlarımla iyi anlaşırım,çok faydalı bir dönemdi.

Sonra Pep’in ısrarı sonucunda Barcelona’ya katıldın.Onu bu kadar özel bir antrenör yapan nedir?

Gerçek şu ki o oyunu anlamanızı sağlıyor.O size direktif vermez sadece sebebini açıklar.Bu sizi daha iyi futbolcu yapıyor çünkü siz onun açıklamasının arkasındaki sebebi öğreniyorsunuz.Bu her şeyi anlamlandırıyor.

Guardiola ayrıca yeni yöntemler verdi.Maçlardan önce oyuncuların gecelerini otellerde harcamalarını sona erdirmek gibi.

Onun değişik bir düşünme yapısı var.İyi ya da kötü zamanlarda her zaman tutarlı biri.Kazanamadığımızda eleştirileri üzerine almasını seviyorum.O,etrafında neler olup bittiğine haberi olmadan izin vermeyen biri.Özgüveni çok.

Guardiola’nın taktik anlayışı hakkında ne söyleyebilirsin?

Onun bir çok kurtarıcı taktik varyasyonları var.Sahaya dizildiğimizde her zaman topa sahip olma ve topu kullanma olan Barça’nın futbol felsefesini kullanırız.Varyasyonları değiştirebiliriz,3 ya da 4 oyuncuyla geride yeteneklerimizi gösterebiliriz,ortasaha da değişik dizilebiliriz.Çünkü her birimiz ne yapmamız gerektiğini biliyor.Bu bize üstünlük veriyor.

Şüphesiz 2010 yılı senin kariyerin için unutulmaz bir yıldı?Senin kişisel olarak altını çizdiğin nokta neydi?

Şüphesiz İspanya ile dünya kupası.Bütün ülke büyük bir başarı için bir oldu.Futbolun bunu yapacak gücü var ve biz bunu yapanlarız.Sadece bunlar da değil,orada yaşadığımız şeylerde var:Bir ay boyunca Güney Afrika’da olmak,bir çok insanla tanışmak,daha önce tanımadığın ya da konuşmadığın takım arkadaşlarınla olmak.

23 yaşında neredeyse her şeyi kazandın,nasıl motive olabiliyorsun?

Bir şeyler kazandığımız anları hatırlıyorum bu sizin mutlu olmanızı sağlıyor.Bu anları kafanızda her zaman tutmayı denersiniz bu sayede bunları tekrarlayabilirsiniz.Kazanmak hoş bir histir,kaybettiğiniz zaman onu özlersiniz.Bu sizi motive eden şeydir.

Güney Afrika’da dünya kupasını kazandıktan sonra İspanya’nın performansı gelişigüzel oldu.Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

EURO 2012 eleme maçlarında gerçekten iyi oynadık ve bütün maçlarımızı kazandık.Yenilgi Arjantin ve Portekiz gibi iki güçlü takımlardan geldi.Eğer kendimize kaybetme lüksü verdiğimiz zaman olacaksa en iyi zaman budur.4-0 ve 4-1 bizim için kabul edilmez sonuçlardı bir daha olmasına izin vermeyeceğiz.

Twitter’daki en aktif İspanya milli takım oyuncularından birisin.21.yy oyuncuları için sosyal ağ hizmeti ne kadar önemli?

Taraftarlarınla temas halinde olabilmen için iyi bir şey.Bana göre bu onların sizi biraz daha iyi tanıması için olumlu bir şey.

Bu konuda kalabilir miyiz kafamızdaki bir şüpheyi açıklaman için.Moc moc ne demek?

(Gülüyor)Gerçekten herhangi bir anlamı yok.(Tekrar gülüyor).Bu twitter’da arkadaşlarım Cesc ve Puyol arasında kullandığımız ve seni düşünüyorum anlamına gelen bir söz.Aynı zamanda Cesc’in Londra’da yaşamasından dolayı kendisi çok uzakta olduğunu hissediyor.Bu hepimizi yakınlaştırmanın ve iletişimi kesmemenin bir yoludur.

Futbol dışında nelerden hoşlanırsın?

Çocukluk arkadaşlarımla zaman geçirmeyi severim.Sinemaya gitmeyi,kitap okumayı ve bilgisayar kullanmayı severim.Günümüz insanlarının yaptıklarından pek farklı değil.

Bir gün kendini Barcelona’dan ayrılırken görüyor musun?

Burası benim her zaman hayalimde oynamak istediğim evim.Onlar en iyilerinden biri.Eğer en iyi takım değilse aşırı derecede yetenekli takım arkadaşlarım.Şimdiye kadar hiç ayrılma planı yapmadım.

Blaugrana’nın bir parçası olarak sık sık topu arkadaşlarına verip değiş tokuş yapmak kolay mıdır?

Evet,çünkü topa çok fazla sahibiz,bu çoğunlukla zor olur.Oyunu domine ettiğimiz zaman kendinizi şok içinde bulabilirsiniz.Burada problem diğer takımlar sizi kontra atakta iken yakalayabilirler.Asla konsantrasyonunun bozulmasına izin vermemelisin.

Son olarak büyürken bize idolünün kim olduğunu söyleyebilir misin?Modern oyunda kime bakıyorsun?

Ebedi rakibimiz Real Madrid’de oynamış olsa da hayranı olduğum Fernando Hierro’nun maçlarını izlediğimi hatırlıyorum.Şu anda takip ettiğim bir çok oyuncu var.Ferdinand ve Vidic bunlardan biri.Ayrıca harika bir arkadaş olan da Puyol.

 
 

ANKET

Bu yıl La Liga'nın şampiyonu kim olacak?
 

MANŞETLER

13 Şubat 2011 Manşetleri

İKİ YÜZLEŞME SPORTİNG 1 - 1BARÇA FİFA VİRÜSÜ, DEĞİŞİKLİKLER VE... Devamını oku...

LA LIGA PANORAMA


Gol Krallığı
31
Messi (Barcelona)
29
C.Ronaldo (Real Madrid)
18 D. Villa (Barcelona)
18
Rossi (Villarreal)
17
Aguero (Atletico Madrid)
redcard
Ceza Tahtası

Lopo (Deportivo)
Fritzler (Hercules)
Jakobsen (Almeria)
Carvalho (R. Madrid)

Haftanın Takımı

Real Sociedad
user
Haftanın Oyuncusu

Lafita (Zaragoza)
hafta
Bu Hafta

6 Evsahibi

1 Beraberlik

3 Deplasman

03.05.2011

MAÇIN ADAMI (Forum)Leo Messi

Sınırları olmayan Ballon D'Or galibi...

La Liganın 22. haftasında oynanan FC Barcelona - Atletico Madrid maçında hat-trick yapıp Real Madrid'in 50 yıllık rekorunun kırılmasında büyük katkıda bulunan Leo maçın adamı seçilmiştir.